شعر آزاد

فانوس دریایی و یاد آوری یک درس قدیمی

فانوس دریایی و یاد آوری یک درس قدیمی

اصول ، مقررات و ضوابط حاکم بر سیستم اداری ، شیوه ی صحیح انجام امور را بیان می کنند و موجب می شوند که از اعمال سلیقه ها و ندانم کاری ها جلوگیری شود. مقررات به این منظور تدوین شده که با بهره گیری از آن ها با خیالی آسوده ، به انجام وظایف خود بپردازیم. چنانچه این اصول به صورت کتابچه ، جزوه ، مصوبه و یا بخشنامه ، در اختیار ما قرار داده می شود ، جایگاه آن در قفسه و بایگانی نیست بلکه باید مدام در دسترس و مورد استفاده قرارگیرد.

دکتر« استفان کاوی» درکتاب « هفت عادت مردمان موثر» نقل می کند: « دوکشتی جنگی ماموریت یافته بودند برای آموزش نظامی به مدت چند روز در هوایی طوفانی مانور بدهند. من در کشتی فرماندهی خدمت می کردم و با نزدیک شدن شب ، درپل فرماندهی- عرشه کشتی- نگهبانی می دادم. هوای مه آلود سبب شده بود که دید کمی داشته باشیم. ناخدا نیز در پل فرماندهی ایستاده بود تا همه ی فعالیت ها را زیر نظر داشته باشد. پاسی از شب نگذشته بود که دیده بان روی پل فرماندهی گزارش داد: « نوری در سمت راست جلوی کشتی به چشم می خورد.» ناخدا فریاد زد: آیا نورثابت است یا به طرف عقب حرکت می کند؟ دیده بان جواب داد: « ثابت است». و به این مفهوم بود که در مسیری هستیم که با هم برخورد خواهیم کرد. نا خدا به مامور ارسال علایم گفت : به آن کشتی علامت بده که رو در روی هم هستیم. توصیه می کنم ۲۰ درجه تغییر مسیر بدهید. جواب علامت این بودکه: شما باید ۲۰ درجه تغییر مسیر بدهید. ناخدا گفت: علامت بده که من ناخدا هستم و آن ها باید ۲۰ درجه تغییر مسیر بدهند. پاسخ آمد: من مهناوی دوم هستم و بهتر است شما ۲۰ درجه تغییر مسیر بدهید!

در این هنگام ناخدا با خشم گفت: علامت بده که از یک کشتی جنگی علامت ارسال می شود ۲۰ درجه تغییر مسیر بدهید. پاسخ آمد: من فانوس دریایی هستم!

با شنیدن این پاسخ بود که ما تغییر مسیر دادیم.

اصول ، مانند فانوس دریایی اند. تکان نمی خورند. نمی توانیم آن ها را بشکنیم. با کوشش برای شکستن آن ها ، خود را می شکنیم. اما می توانیم آن ها را بیاموزیم ، به کار بندیم و بابت آن ها شکرگزار باشیم. هرچند اجرای مقررات و ضوابط تا حدی موجب کندی و تاخیر در امور می شود اما این مساله را نباید از نظر دور داشت که هرفعالیتی ، تنها درصورت رعایت اصول ، نظم و انضباط است که سرانجامی مطلوب خواهد یافت. مقررات و ضوابط ، اصولی هستندکه به دنبال بهره گیری از تجارب و طی سال های متمادی به مرور تدوین و تثبیت شده اند. برخی به رغم خود ، قوانین و مقررات را دست و پاگیر و مانع پیشرفت کار می دانند و به این دلیل ، با اعمال فشار و ایجاد جو نا مساعد در زیر مجموعه ، بدون توجه به اصول و مقررات ، به خواسته خود جامه عمل می پوشانند. این اشخاص ، همیشه کمیت کار را مد نظر دارند و نه کیفیت آن را ، در نتیجه روش و شیوه ی آن ها باعث عدم رعایت اصول ، مقررات و ضوابط و نهایتا” موجب نزول کیفیت ، پیدایش نقص و عیب در کارها و گرفتاری و مشکلات آتی می شود. چرا از اصول دوری می جویند ، جای پرسش دارد !

نویسنده : حبیب ا… نبی اللهی

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *