تفسیر شعر فلسفی بیگ بنگ

نظریهء جهان از هیچ (بیگ بنگ) بوجود آمده است
ز دنیایی که بیگ بنگش به پا کرد
بله بزرگترین فیزیکدان جهان استیون هاوکینگ اخیراً یک نظریه‌ای )بیگ بنگ ) مطرح کرده که موجب شگفتی جهانیان شده است نظریه این است که جهان بدون خدا به ‌وجود آمده است. علم ثابت کرده که جهان به طور خود به ‌خود به ‌وجود آمده است. طبق نظریهء کوانتومی و جاذبه زمین می‌توانیم ثابت کنیم که جهان خود به‌ خود به‌ وجود آمده است. در مقابل چنین نظریه‌ ای پاسخ اندیشمندان اسلامی چیست؟ آیا تا به حال کسی از میان دانشمندان فیزیک و یا علمای مسلمان این نظریه را رد کرده است؟
می گوید جهان از هیچ بوجود آمده ( که البته خیلی از علمای دینی فکر میکنند این یعنی خدایی وجود ندارد) به معنای این نیست که خدایی وجود ندارد بلکه این نشان دهنده قدرت خداست که جهان را از هیچ آفریده،
یا من خلق الاشیاء من العدم (دعای جوشن کبیر)ای کسی که اشیاء را از عدم (هیچ) خلق کردی، نشان دهنده این است که جهان ازهیچ خلق شده است یا در آیه إِنَّما أَمْرُهُ إِذا أَرادَ شَيْئاً أَنْ يَقُولَ لَهُ كُنْ فَيَكُونُ” «یس ۸۲»، کُن فّیکُون خدا برای خلقت نیاز به اسبابی نداشت كُنْ فَيَكُونُ اراده فرمود و اراده ی او مساوی بود با خلقت جهان از هیچ،

مصرع
گذر از فصل ها باشد نشانه
به گفته ی دانشمندان جهان هستی حدود پانزده ميليارد سال قبل با يك انفجار عظيم (مهبانگ ) از هیچ بوجود آمد
در این لحظه بود که از انتشار انفجار مکان بوجود آمد و از استمرار انفجار (استمرار بهم معنی شکل عوض کردن ماده) زمان بوجود آمد
ابتدای بوجود آمدن زمان ومکان و قوانین (سنت ها) به ترتیب.. فیزیکی .شیمیایی .بیولوژیکی واجتماعی بود

چون جهان مطابق سنت ها (قوانین ) و نظم خاصی بوجود آمده ومطابق همین سنت ها با نظم خاصی به پیش می رود و فصل های تکاملی میسازد و تا حال از این فصل های مهم عبور کرده(جامدات..حیوانی .اجتماعی)
مولانا هم فصل ها را چنین بیان کرده است ازجمادی مردم
از جمادی مردم و نامی شدم
وز نما مردم به حیوان برزدم
مردم از حیوانی و آدم شدم
…..
تفسیر بیت بعدی
همان بیگ بنگ هم باشد خدایی
ببین نظمه خداوندی چه ها کرد
از موقعی که درجهان (انفجار اولیه) بوجود آمده تا حال نظم حاکم بوده و در جهان کوچک ترین بی نظمی و بی قانونی بوجود نیامد و نخواهد آمد مطابق تحقیقات دانشمندان تاکنون هچ بی نظمی در جهان دیده نشده است.
پس باید بدانیم که جهان هستی مطابق قانون های خاص با نظم آفریده شده است واین جهان جهت دارد و به سوی کمال(راجعون) حرکت می کند (کل شیئ هالک الا وجه) وهر حرکت خلاف او هلاک شدنی است.

پس نظم وحرکت بسوی کمال جزء قوانین اصلی جهان آفرینش است که انسان بواسطهء این قوانین زندگی میکند وبه پیش می رود و باید حرکات زندگی خودش وجامعه اش مطابق این سنت ها بانظم بسوی کمال تنظیم کند وگرنه هلاک ونیست خواهد شد.

نویسنده : محمدباقر انصاری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *